Gotlandia - wyspa słońca | |
Podstawowe informacje o Gotlandii, co warto wiedzieć przed wyjazdem, pogoda, rowerem czy samochodem... Gotlandia >> |
Jak dotrzeć na Gotlandię | |
W jaki sposób dostać się Gotlandię. Promem czy samolotem? Samoloty i promy na Gotlandię... promy >> |
Noclegi Gotlandia | |
Noclegi na Gotlandii - informacje o kempingach, baza noclegowa, pola namiotowe, campingi, noclegi na dziko... kempingi >> |
Ceny i koszty | |
Podajemy ceny przykładowych produktów i doradzamy gdzie robić zakupy by zbytnio nie nadszarpnąć budżetu... ceny >> |
Warto zobaczyć | |
Przewodnik po miejscach które trzeba zobaczyć. Zwiedzanie Gotlandii, piękne krajobrazy, ciekawe muzea, atrakcyjne miejsca... trzeba zobaczyć >> |
Gotlandia dla aktywnych | |
Aktywny wypoczynek na Gotlandii, gdzie aktywnie spędzać czas, pola golfowe, aquapark i inne atrakcje... dla aktywnych >> |
Noclegi Gotlandia - kempingi, noclegi na dziko!
Jedną z niezaprzeczalnych zalet Szwecji, w tym również Gotlandii, jest prawo do bezpośredniego kontaktu człowieka z naturą, które pozwala bezkarnie nocować "na dziko". Możliwość nocowania na dziko to szansa na zaoszczędzenie funduszy np. na jedzenie. Alternatywą w stosunku do noclegów na dziko są pola kempingowe, których na Gotlandii nie brakuje.
Noclegi na dziko
W przypadku noclegów "na dziko" podkreślić należy że prawo dopuszcza pojedynczy nocleg w danym miejscu. Nie można zrobić sobie kilkudniowego biwaku ale wolno nocować każdego dnia gdzie indziej przemieszczając się po wyspie, co niewątpliwie sprzyja turystyce objazdowej. Prawo dopuszcza "rozbijanie się" bodaj w odległości nie mniejszej niż 200m od własności prywatnej. Jakkolwiek Szwedzi to miły i sympatyczny naród nocując na dziko należy zachować rozwagę by nie nadużywać szwedzkiej gościnności.
Nocowanie na dziko ma swoje zalety - większa adrenalina za mniejsze pieniądze - nie jest jednak pozbawione wad zwłaszcza w kwestiach sanitarnych. Brak kuchni i łazienki, a nade wszystko prysznica, sprawiają że optymalnym wydaje się przeplatanie noclegów na dziko noclegami na dobrze zorganizowanych polach kempingowych.
Na poniższej mapce zaznaczone są trzy miejsca doskonałe do nocowania na dziko:
Pokaż noclegi na dziko Gotlandia na większej mapie
Okolice Lickershamn
Kamienista plaża, skalisty klif, szum morza ... i trochę miejsca na rozbicie namiotu ... wymarzone miejsce na nocleg. Niestety nie nocowaliśmy tam choć bardzo nas kusiło - było jeszcze za wcześnie na rozbijanie namiotu.
Okolice Kappelshamn
Spokojna i cicha zatoka otoczona zagajnikiem, przy brzegu trzcina, wszystko budzi skojarzenia raczej z jeziorem niż morzem. Cisza, spokój, z dala od zabudowań.
Okolice Faro Fyr
Kamienista plaża sąsiadująca z lasem, na skraju lasu idealne miejsce na namiot. Szum morza i bezpośrednie sąsiedztwo latarni morskiej nadają temu miejscu wyjątkowy klimat.
Pola kempingowe Gotlandia
Gotlandia bogata jest w różnego rodzaju kempingi i pola namiotowe. Ceny w sezonie wahają się od 100 do 250 SEK za 2 osoby + namiot (bez samochodu i elektryczności - komórki i aparat da się podładować w kuchni lub jadalni!). Doświadczenie podpowiada, że ceny uzależnione są w większym stopniu od lokalizacji pola kempingowego a w mniejszym stopniu od panującego tam standardu - im bliżej stolicy wyspy Visby, tym ceny wydają się wyższe. Nocując na kempingu zobowiązani jesteśmy do posiadania specjalnej karty kempingowej (wspólna iniciatywa krajów skandynawskich). Jeśli nie posiadamy takiej karty możemy ją wyrobić wypełniając w recepcji stosowny formularz. Koszt wyrobienia jak i przedłużenia karty na kolejny rok (jeśli taką kartę już posiadamy) wynosi ok. 120 koron. Jest to opłata jednorazowa którą należy wnieść na pierwszym polu kempingowym na którym się zatrzymujemy. Na kolejnych kempingach kartę (lub zaświadczenie o jej wyrobieniu) wystarczy pokazać obsłudze!
Poniżej prezentujemy pola kempingowe o których istnieniu wiemy. Nie wszystkie z nich udało nam się odwiedzić, a te na których nocowaliśmy opisujemy bardziej szczegółowo - na mapie zaznaczyliśmy je kolorem zielonym:
Pokaż Pola kempingowe Gotlandia na większej mapie
NORDERSTRANDS CAMPING
Snackgardsvagen, SE-621 57 VISBY
www.norderstrand.se
czynne: 01.06 - 31.08
orientacyjne ceny: 149 - 295 SEK/doba (namiot + 2os.)
VISBY STRANDBY
Snack, Kohlens Kvarn SE-621 72 VISBY
www.visbystrandby.se
czynne: 01.05 - 30.09
orientacyjne ceny: 140 - 295 SEK/doba (namiot + 2os.)
Kemping zlokalizowany 4km na północ od Visby, ładnie usytuowany, położony częściowo na górce dość stromo opadającej w kierunku morza. Spore zaplecze socjalno-bytowe, duża kuchnia z kilkoma stanowiskami, kuchenki tradycyjne, kuchenki mikrofalowe ale brak jakichkolwiek naczyń (garnki, patelnie etc.). Spora jadalnia, która jednak przy dużej liczbie turystów może okazać się niewystarczająca. Na terenie kempingu jest pralnia, kilka "stanowisk prysznicowych" oczywiście płatnych jak na wszystkich innych kempingach ok. 5 SEK/3min oraz basen i mini-golf. Kemping nastawiony na dużą frekwencję i faktycznie jest ona dość spora. Niestety na tym kempingu spotkało nas spore rozczarowanie "przy kasie", gdzie zamiast ustalonych 150 SEK zapłaciliśmy 250 SEK/dobę, co przy pobycie 3-dniowym daje 300 SEK. Biorąc pod uwagę że był to końcowy etap naszej podróży portfele były już nieco przewietrzone zatem taka niespodzianka była tym bardziej dotkliwa - dobrze że są karty kredytowe! Nasze łagodne usposobienie karze nam uznać że było to zwykłe nieporozumienie.
STRANDSKOGENS CAMPING SUDERSAND FARO
Sudersand, SE-624 77 FARO
czynne: 21.05 - 12.09
orientacyjne ceny: brak danych
Podobno na obszarze kempingu jest jedna z najpiękniejszych jeśli nie najpiękniejsza plaża archipelagu, niestety nie dane było nam zweryfikować...
SLITE CAMPING
Strandvagen, SE-624 48 SLITE
czynne: 15.05 - 15.09
orientacyjne ceny: brak danych
AMMINE FRITIDSANLAGGING
Gothem, SE-624 30 SLITE
www.aminnefritid.se
czynne: 30.04 - 05.09
orientacyjne ceny: 150 - 200 SEK/doba (namiot + 2os.)
Kemping prowadzony przez niezwykle sympatyczną Panią pochodzenia polskiego. Jedno z niewielu, jeśli nie jedyne miejsce na Gotlandii w którym znajdują się informacje w języku polskim i gdzie można swobodnie porozumieć się po Polsku. Kemping ładnie położony w okolicy lasów i morza. Dobre zaplecze socjalno-bytowe, kuchnia z kuchenką tradycyjną, kuchenkami elektrycznymi i mikrofalowymi, tostery oraz podstawowe naczynia (garnki, patelnie). Kilka stanowisk prysznicowych, miejsce na grill i ognisko, sklep, kiosk, basen, mini-golf i restauracja. Miejsce noclegowe godne polecenia nie tylko z uwagi na miłą obsługę z Polski!
LJUGARNS SEMESTERBY & CAMPING
Strandvagen 51, SE-623 25 LJUGARN
czynne: 15.05 - 15.09
orientacyjne ceny: ok. 120 SEK/doba (namiot + 2os.)
Kemping położony w niemal bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Folhammars, miejsca które koniecznie trzeba odwiedzić. Część przeznaczona na namioty położona bardzo blisko morza, niemalże na plaży. Dobre zaplecze socjalno-bytowe, kuchnia z kuchenkami tradycyjnymi i mikrofalowymi, podstawowe naczynia (garnki, patelnie itp.), sporo stanowisk z prysznicami. W pełni obiektywną ocenę tego kempingu utrudnia fakt że trafiliśmy tam na deszczową pogodę co zawsze budzi niezbyt pozytywne skojarzenia...
GANGVIDE FARM
Nar Gangvide 503, SE-623 48 STANGA
czynne: 15.05 - 15.09
orientacyjne ceny: brak danych
To zdaje się coś na kształt agroturystyki...
BURGSVIKS CAMPING
Brak dokładnego adresu ale miejsce na mapie zaznaczone szczegółowo
czynne: brak danych
orientacyjne ceny: ok. 120 SEK/doba (namiot + 2os.)
Kemping zdaje się funkcjonować na nieco innych zasadach niż pozostałe. Ciężko znaleźć o nim oficjalne informacje w informatorach drukowanych, w recepcji wyraźnie podkreślają że karta kempingowa wymagana na innych kempingach jest zbyteczna. Być może jest to jakiś rodzaj zrzeszenia, w którym ten kemping nie bierze udziału. Sam kemping jest ok, jest kuchnia z kuchenkami gazowymi i mikrofalowymi ale bez naczyń. Spory węzeł sanitarny, kilka stanowisk prysznicowych, basen, bar. Kemping nie jest położony przy samym morzu ale odległość od morza jest niewielka.
FIDE CAMPING
Anderse Fide, SE-623 36 BURGSVIK
czynne: 01.05 - 31.08
orientacyjne ceny: brak danych
www.fidecamping.nu
WARFSHOLMS CAMPING
Box 56, SE-623 14 KLINTEHAMN
czynne: 01.06 - 31.08
orientacyjne ceny: brak danych
BJORKHAGA STRANDBY
Stora Varbos Sanda, SE-623 79 KLINTEHAMN
czynne: 15.05 - 15.09
orientacyjne ceny: ok. 195-295 SEK/doba (namiot + 2os.)
www.bjorkhagastrandby.se
Opis tego kempingu można by streścić słowami "spory luksus za małe pieniądze". Jakkolwiek oficjalne ceny nie wyglądają aż tak zachęcająco ale nam za nocleg przyszło zapłacić raptem po 50 SEK i to w szczycie sezonu. Część wydzielona na namioty jest stosunkowo niewielka ale dzięki temu pole ma charakter bardziej kameralny. Wydaje się że właściciel jest nastawiony raczej na domki letniskowe z pełnym węzłem sanitarnym, których tam nie brakuje, jest też basen i dość elegancka restauracja. Na kempingu bardzo fajny budynek socjalny z kuchnią niemalże domową, z pełnym wyposażeniem łącznie z naczyniami. Kuchnia przywodzi na myśl kuchnię rodem z IKEA w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Obok kuchni duża jadalnia z telewizorem. Pewnym problemem może być węzeł sanitarny który nie jest mocno rozbudowany, zwłaszcza problemem jest prysznic który jest tylko jeden (nie licząc prysznica dla inwalidów). Ogólnie kemping pozostawił po sobie bardzo miłe wspomnienia a do tego ta cena...
TOFTA CAMPING
Toftavagen 362, SE-622 66 GOTLANDS TOFTA
czynne: 15.05 - 15.09
orientacyjne ceny: brak danych
KNEIPPBYN RESORT VISBY
Kneippbyn 15, SE-622 61 VISBY
czynne: 28.05 - 29.08
orientacyjne ceny: ok. 200-395 SEK/doba (namiot + 2os.)
www.kneippbyn.se
Ekskluzywny kompleks w skład którego wchodzą Kemping, Aquapark i coś na kształt wesołego miasteczka. Aquapark zdecydowanie wart odwiedzenia!